Čo je záder a prečo vzniká 

Záder vzniká pri natrhnutí malého kúsku kože z odumretej časti pokožky. Dôvod, prečo sa záder vytvorí práve v okolí nechtového lôžka je ten, že na tomto mieste je koža zraniteľnejšia. Má slabú tukovú ochrannú vrstvu a silný sklon k vysušovaniu. A prečo je nejaký maličký kúsok poškodenej kože takým veľkým problémom? Kvôli delikátnosti zraneného miesta. S rukami pracujeme neustále, takže neustále hrozí, že o záder zavadíme. Do ranky sa dostávajú nečistoty, takže začne hnisať a bolieť. Zádery ohrozujú všetky vekové skupiny, obzvlášť ľudí, čo sa pohybujú v priestoroch, ktoré vysúšajú kožu. Azda hlavným vinníkom je však zlozvyk obhrýzania nechtov a okolitej kože. Takto si do zraneného miesta ľahko zanesiete infekciu a hojenie bude o to zdĺhavejšie.

 

Naša rada

Na to, aby ste predišli vytváraniu záderov je potrebné neustále zmäkčovať kožtičku v okolí nechtov olejčekmi na kožtičku, ktoré sú špeciálne vyrobené pre tento účel.  Tiež je veľmi dôležité ruky neustále natierať  kvalitnými krémami. Z vlastnej skúsenosti doporučujem  používať na zádery olejček s výťažkami z aloe vera alebo tea tree olejček, ktorý má liečivé účinky.


Keď patríte k početnej skupine ľudí, čo si podvedome obhrýzajú nechty  pomôže vám  špeciálny nadlak  s pachuťou, ktorý by vám váš zlozvyk mal dostatočne znechutiť. Tento prípravok doporučujeme aj matkám pre svoje ratolesti, ktoré si neustále obhrýzajú nechty.


Pozor, aj keď vás to bude lákať, nepokúšajte sa záder odtrhnúť. Ak neviete, čo s rukami, stískajte antistresovú kľúčenku alebo ich nejako zamestnajte. Ale na zádery zubami alebo prstami zbytočne nesiahajte.

 

Čo o vás prezradia nechty

Stres, nedostatok železa či tekutín, ochorenia, infekcie – to všetko sa môže odrážať aj na vašich nechtoch. Zdravé nechty sú hladké, bez rýh a vyvýšenín. Majú jemne ružové lôžko a trochu sa lesknú. Pri koreni nechtov je viditeľný nechtový mesiačik, polkruhová biela plocha nechta. Nechtová kožtička, ktorá obklopuje nechty, slúži ako ich ochrana. Ak sa vám za posledných pár týždňov zhoršila kvalita nechtov, pokúste sa zistiť, či vášmu telu niečo nechýba. Akékoľvek zmeny na nechtoch netreba brať len ako estetický problém, pretože môžu signalizovať celý rad ochorení.

Nedostatok železa

Zmenená farba nechtov – sivá až šedivá je prirodzená u starších ľudí, ale vypovedať môže aj o nedostatku železa. Nedostatok železa sa prejaví aj preliačinou dovnútra, necht má tvar lyžičky.

Žltačka (hepatitída)

Biele nechty s tmavými okrajmi alebo zažltnuté signalizujú problémy s pečeňou – hepatitídu. Žltačka sa však prejavuje aj iným symptómami, napríklad bolesťou brucha, kĺbov a celkovou únavou.

Ťažkosti s pľúcami

Na rukách sa to odráža aj modrastými nechtami; tento odtieň znamená, že pľúca majú nedostatok kyslíka.

Kožné ochorenia (psoriáza)

Psoriáza najčastejšie napadá časť hlavy s vlasmi, lakte, kolena, lýtka. Na nechtoch sa táto diagnóza môže prejaviť drobnými bodkovanými dierkami.

Plesne

Žlté nechty bývajú dôsledkom hubovitej plesne; ak sa infekcia nelieči, nechty slabnú a veľmi sa lámu. Neliečené infekcie vedú tiež k pomalému poškodeniu nechtovej platničky. Žlté alebo hnedé nechty mávajú aj silní fajčiari.

Únava a padanie vlasov

Biele škvrny sa na nechtoch vyskytujú pomerne často a sú príznakom únavy alebo vypadávania vlasov. Mnohí sa však mylne domnievajú, že ide o nedostatok vitamínov a minerálov.

Zlé trávenie

Pozdĺžne ryhy na niekoľkých nechtoch môžu signalizovať zlú činnosť zažívacieho systému (ťažkosti so žalúdkom, pankreasom a pod.), ale môžu byť aj dôsledkom horúčky alebo otravy. Ryhované nechty bývajú tiež znakom poškodenia zárodočnej nechtovej vrstvy. Priečne ryhy vznikajú následkom vyššieho obsahu škodlivín v organizme, a preto sa často objavujú na palcoch fajčiarov.

Znížená činnosť štítnej žľazy

Lámavé nechty sú často spojené so zníženou činnosťou štítnej žľazy. Túto poruchu tiež sprevádzajú suchá koža a lámavosť vlasov. Nechty sa lámu aj pri častom používaní lakov na nechty a môžu tiež signalizovať i aterosklerózu (vápenatenie ciev).

 

Čo je C oblúk

Správny tvar "C oblúk" je to najdôležitejšie pri postupe nechtovej modeláži. Gél sa nanáša na necht tak, aby bola najvyššia vrstva gélu približne uprostred nechtu v takzvanom stresovom bode. V tomto mieste je potrebné naniesť viac uv gélu, pretože práve tu vzniká najväčší tlak. Keď sa pozriete z profilu na vymodelovaný gélový necht, nemal by byť rovný, ale sformovaný do oblúčika (do písmena C), ako by ste položili na necht rozpolenú mandličku. Potom sa necht pri náraze nezlomí. Plochý necht je pri záťaži menej pružný, môže uletieť a je ľahko zlomiteľný.